Tutankamon Laneti...Tutankamon'un laneti o kadar abartılmıştırki bir şehir efsanesine dönüşmüştür.Aslında öyle bir şey yoktur.Bu anlatılanlar magazinsel haberler olarak başlamış ve öyle bir hale gelmiştirki,bunu başlatanları bile inandırıcı bir hale gelmiştir.
Bunu gazeteler uydurmuştur.
1922'de Howard Carter tarafından keşfedildiğinde, Tutan kamon'un mezarına giren herkesin korkuya kapılmasına ne­den olan "firavunun laneti" hikayesi, Daily Express'in Kahire muhabirinin işiydi (bu hikaye daha sonra Daily Mail ve New York Times tarafından tekrarlanmıştır).

Bu haberde, üzerinde şu yazıların olduğu bir kitabeden bahsediliyordu:
"Bu kutsal mezara her kim giriyorsa,
çok geçmeden ölümün kolları onu ziyaret edecektir."

Böyle bir kitabe yoktur.
Buna en yakın denklikte yazı, tanrı Anubis'e adanmış bir mabedin üzerinde bulunuyordu ve şunu diyordu:
"Gizli odanın kumun içinde boğulmasını engelleyen benim.
Ben ölülerin korunması için varım."

Carter'in keşif gezisinden önce Sir Arthur Conan Doyle -perilere inanmakla meşhurdu-  basının kafasına "korkunç bir lanetin" tohumlarını çoktan ekmişti.

Söylentiye fantastik romanlar önayak oldu
Carter'ıp sponsoru Lord Caernavon, mezarın açılmasından birkaç hafta sonra mikrobik bir sivrisinek ısırığından ölünce, Marie Corelli (çok satan sansasyonel kitapların yazarı ve zamanının Dan Brown'u) mührü açtığı takdirde neler ola­cağı konusunda onu uyardığım iddia etti.
Aslında ikisi de, yüz yıldan daha az bir ömre sahip olan ve Jane Loudon Webb adlı genç bir İngiliz romancı tarafından ortaya atılmış bir batıl inancı yineliyordu. Webb'in son derece popüler romanı Mumya (1828), kendisini kutsal görmeyenler­den intikam almak için canlanan bir mumyanın bulunduğu la­netli bir mezar fikrini tek başına ortaya attı.
Bu tema bundan sonraki hikayelerin her türlüsüne girdi -Küçük Kadın’ın yazarı Louisa May Alcott bile bir "mumya" hikayesi yazdı- ama onun asıl kırılma noktası "Tutankamon çılgınlığı"nın ortaya çıkışıyla birlikte oldu.

Eski bir Mısır mezarında hiçbir lanet bulunamamıştır
2002'de British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırma­ya göre, Tutankamon'un "laneti" sonucu öldüğü öne sürülen 26 kişiden sadece altısı mezarın açılışının ilk 10 yılında öldü; hiç şüphesiz bir numaralı hedef olan Howard Carter 17 yıl da­ha yaşadı.
Ama hikaye burada bitmiyordu. 1970 gibi oldukça geç bir tarihte, mezardan çıkarılan elişleri sergisi batıyı dolaştığı sıra­da, San Francisco'da sergiyi koruyan bir polis memuru "mum­yanın lanetinden" dolayı hafif bir felç geçirdiğinden yakını­yordu.
2005'te Tutankamon'un mumyasının bilgisayarlı tomogra­fiden geçirilmesiyle, 19 yaşındaki firavunun 1,70 m boyunda ve sıska olduğu ve üst çene dişlerinin alt çene dişlerinden önde yer aldığı ortaya çıktı.
Tutankamon kardeşi tarafından öldü­rülmedi, dizinin iltihap kapması sonucu öldü.


Kaynak: Cahillikler Kitabı-NTV Yayınları

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına