A.B.D. İlk Kez Hiroşima Anma Töreninde...


Hiroşima'ya nükleer bomba atılmasının üzerinden 65 yıl geçti. Kurbanların anıldığı törene ilk kez ABD de katıldı.
Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945 tarihinde ABD tarafından atılan atom bombasıyla hayatını kaybeden 140 bin kişi anıldı.
Üzerinden 65 yıl geçen felaketin anma törenine, ABD başta olmak üzere nükleer bomba sahibi ülkelerin temsilcileri de ilk kez katıldı.
Hiroşima'da atom bombası kurbanları anısına dikilen anıt önünde yapılan törene ABD'nin yanısıra İngiltere ve Fransa temsilcileri de ilk kez resmi olarak katılırken, iki yıl önceki anma törenlerine alt düzeyde bir temsilci gönderen Çin'in bu yılki törenlere katılmadığı dikkati çekti.


Toplam 74 ülkenin temsilcisinin katıldığı Hiroşima'daki Barış Anıtparkı içindeki 'Sonsuz Alev' anıtı önündeki törene katılan BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun, anıta çelenk bıraktıktan sonra yaptığı açıklamada, ''Bu yılki anma törenlerinin, nükleer silahların yokedilmesi için dünyaya güçlü bir işaret gönderdiğini'' söyledi.
''Hayat kısa, ama hatıralar uzun süreli'' diyen Ban, ''Yer Sıfır Noktası'ndan (nükleer bombanın patladığı yerin alt, üst veya orta kesimindeki merkez nokta) Küresel Sıfır'a (nükler silahsız dünya anlamında) geçmenin zamanının geldiğini'' kaydetti.
Törene ABD adına katılan Büyükelçi John Roos da, ''gelecek kuşaklar için nükleer silahların olmadığı bir dünyayı gerçekleştirme yönündeki çalışmaları sürdürmek gerektiğini'' söyledi.


65 yıl önce yaşanan felaket

Hiroşima'ya atom bombası atılmasının üzerinden tam 65 yıl geçiyor. Dönemin fotoğrafları da insan eliyle yaratılan bu faciayı tüm yönleriyle ortaya koyuyor.

Kaynak: NTVMSNBC

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına