Bu Köyde 7 Yıldır Sigara Yasak...
Bitlis'in Ahlat ilçesine bağlı Soğanlı köyünde, alınan karar gereğince bir kişi haricinde kimse sigara içmiyor!


Köylüler arasında kalp - damar rahatsızlıkları görülmesi üzerine böyle bir karar aldıklarını belirten muhtar Memduh Marangoz, amaçlarının tamamen sigara içilmeyen bir köy yaratmak olduğunu söyledi.
Köyde hiç yabancı yaşamadığının altını çizen Marangoz, şöyle konuştu:
"O zaman köyde yaklaşık 50 kişi sigara içiyordu. Bunun üzerine biz de hem sağlığımızı olumsuz etkileyen hem de bütçemize zarar veren bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için kampanya başlattık. O günden bu yana aldığımız karara uyduk.
185 nüfuslu köyde, hepimiz bir aile gibiyiz. Yaklaşık 7 yıl önce böyle bir karar aldığımızda, tüm köylü bu karara uydu. Sağlıklı bir yaşam için herkes sigarayı bıraktı. Umarım bu kötü alışkanlığı herkes en kısa sürede terk eder. Çünkü sigara birçok hastalığa neden oluyor. Havamızı kirletiyor ve çocuklarımızı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle köyümüzde sigara içilmemesi bizim için ayrıca sevindirici bir durum.''       
Köyde sigara içen tek kişi olan Yusuf Marangoz ise, kimsenin sigara içmesini istemediğini belirterek, ''Sigara iyi bir şey değil, çok kötü bir alışkanlık. Zaten ben de sigarayı azalttım ve bırakmaya çalışıyorum'' dedi.

Kaynak: NTVMSNBC


Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına