Solaklar Erken Ölüyor(mu Acaba?)...

Bilim adamlarının ters yöndeki açıklamalarına rağmen insanlar hâlâ çocuklarının sol elini kullanmaması gerektiğini inanıyor. Sadece batıl inançlı toplumlarda değil, modern yapılı ailelerde bile asırlar boyu sol elin şeytana ait olduğuna inanıldı. Dünya nüfusunun yüzde 10’ununu solakların oluşturmasına rağmen, birçok ürün sağ elini kullananlar için üretiliyor. Bu da solaklar için hayatı çekilmez hale getiriyor. İşte Science Magazine dergisinin ‘sol el’ soru cevapları: 

Neden bazı insanlar solak doğar?


Bunun nedeni hâlâ bulunamadı.Solakların nüfusa oranı azalıyor mu?


Hayır. Danimarkalı Olga Basso’nun araştırmasına göre, solakların yaşı ilerledikçe sayılarının azalmasının sebebi erken ölmeleri değil, çocukken ailelerinin baskısı yüzünden kullandıkları eli değiştirmeleri.


Genetik önemli bir etken mi?


Evet. Sağ elini kullanan ailelerin çocuklarının solak olma ihtimali yüzde 10. Solak ailelerde ise bu oran yüzde 26’ya sıçrıyor.


Solakların ömürleri daha mı kısa?


Evet. Psychological Bulletin’deki bir makaleye göre solaklar, sağ ellerini kullananlara göre ortalama 8 yıl daha az yaşıyor.Genetik etkenler dışında neden solak doğulduğuna dair hipotezler var mı?


Evet var. Kimi uzmanlar, doğumda bazı bebeklerin oksijensiz kaldığını söylüyor. Bu da solaklıkla ilişkili.


Solakların sağ elini kullananlara göre çabuk öğrendikleri doğru mu?


Tersine solakların öğrenme ve okuma zorluğu çekme oranı sağ elini kullananlara göre daha yüksektir. 
Neden çoğu insan sağ elini kullanır?

Beynin sağ kısmını konuşmadan sorumlu olan sol lob yönetir. Bilim adamlarına göre sağ eli kullanmanın nedeni dilin gelişmesi. Dilin gelişmesiyle birlikte insanlar istem dışı sağ el kullanmaya başlıyor. Solaklar için ‘daha yaratıcı’ denir, bu doğru mu yoksa bir hurafe midir?


Solaklarda sağ elini kullananların tersine beyinde konuşmadan iki bölge birden sorumludur. Bu yüzden solakların zihinsel ve sanatsal olarak yaratıcı olduğu bilinir.Solakların yaratıcılıkları hakkında başka somut teoriler bulunuyor mu?


Solaklar, sağ elini kullananların arasında ‘pratik olabilmek’ için kendilerini geliştirmek zorundadır. Bu sayede yaratıcılıkları ve hayatı kavramaları hızlı gelişiyor.Tarihin önemli insanları arasında solaklar var mı?


Tarih, başarılı solak isimlerle dolu. Sadece ‘Da Vinci bir solaktı’ demek yetmez mi?.. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına