Dünyada Az Sayıda Bulunan 'İlginç' Hayvanlar...Yeti Crab


Bilimadamlarının yeni yeni keşfettiği Yeti Crab sarı kürklü bir yapıya sahip.Güney pasifikte yaşayan bu yengeç türünün 10 adet bacağı bulunuyor.


Frill Necked Lizard


Boyutları 70-90 cm arasında değişen canlılar oldukça hızlı koşarlar.Genellikle Avustralya'da görülen Frill Necked Lizard bukalemunlara benzerliğiyle dikkat çeker.

Aye Aye


Boyu 36-44 cm. olan lemur türü bir maymundur. Kuyruğu 25 cm.'yi bulan aye aye genellikle bambu ormanlarında yaşadığı için "yaldızlı bambu maymunu" olarak da adlandırılır.Böcek ve kurtçuklarla beslenen maymun avını çok hareketli ve esnek bir yapıya sahip olan orta parmağı ile yakalar.

Pink Fair Armodilla


Sert kabuksu yapısıyla kendisini dış tehlikelere karşı korumayı başaran Pink Fair Armodilla sahip olduğu pençe benzeri tırnaklarla toprak zeminde hızlıca ilerleyebilir.


Satr-Mosed Mole


Kuzey Amerika ve Canada'da rastlanan bu hayvan türü tam bir toprak altı hükümdarı.Sivri tırnakları sayesinde hızlıca yol katedebilen Star-Mosed Mole biravuca sığabilecek kadar küçük.

Angola Rabbit


Tıp dünyasında önemli bir yere sahip olan angora tavşanı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlamıştır.Çok uysal ve sevimli olan bu hayvanın dünya çapında yününden de yararlanılmaktadır.

Axolotl


İnanılmaz bir kendini yenileme kabiliyeti olan axolotllar koparılmış
bacaklarını, yüzgeçlerini hatta beyinlerinin bir kısmını haftalar içinde yenileyebilirler.


Emperor Tamarin


Güney Afrika'da yaşayan Empreror Tamarin hızlı ve çevik hareketleriyle dikkat çeker.Kuyruklarını üçüncü bir kol gibi kullanabilen maymunlar 65 cm boy uzunluğuna ulaşabilirler.


Hagfish


Yılan balığına benzerliği ile dikkat çeken hagfish başka balıkların vücuduna başını sokarak yaşamını sürdürür.


Komondor Dog


Issız ve uzak bölgelerde kullanılan tipik bir sürü koruma köpeği olan komondor dog özellikle geceleri çok dikkatlidir. Efendisine itaatkâr ve saygılıdır ancak, kendisine emanet edilen sürüye saldıran kurtlara ve ayılara acımasız davranır.

Sloth


Tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinen slothların yavrusuna doğru acele ederek ilerlerken bile 1 saatte sadece 4 metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır.Sürekli ters asılı oldukları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilerden farklıdır.
Nerwhal


Grönland civarını mesken tutan tuhaf deniz memelisi görünüm olarak yunusa benzese de genetik açıdan büyük balinalar ailesine yakındır.Türün erkeği boynuza benzeyen upuzun bir dişe sahiptir.


Proboscis Monkey


Güney Amerika'nın sulak ormanlarında rastlanan Proboscis Monkeyler koku almaya duyarlı iri burunlarıyla dikkat çekerler.


Tarsier


Güneydoğu asya adalarında yaşayan bu maymun daha çok Lemura benziyor. 15 santimlik vücuduyla avucunuza sığmaya aday.

Blobfish


Latince adıyla Psychrolutes marcidus olarak bilinen bir tür balıktır. Avustralya ve Tazmanya'nın açıklarındaki çok derin sularda yaşarlar. yaşadıkları derinliklere inmek pek mümkün olmadığı için insanlar tarafından daha çok yeni keşfedilebilmiş bir türdür.
Shoebill


Daha çok Uganda'nın victoria gölü kıyıları ile ruanda çayırlarında yaşayan ve pabuc gaga (balaeniceps rex) adıyla da bilinen bu yırtıcı kuş yok olma tehdidi altındadır.Shoebill saldırı esnasında oldukça hızlı ve güçlüdür.Dumbo Octopus


Okyanusların en derin bölgelerinde yaşayan Dumbo Octopus ahtapot türüdür.Pygmy Marmoset

Dünyanın en küçük maymun türü olan Pygmy Marmosetler kuyruk dahil 30 cm uzunluğa sahiptirler.Genelde 10'lu gruplar halinde yaşayan hayvanların vucut ağırlıkları 50-100 gram arasında değişir.

Tapir


Tapir, domuza benzeyen, burunlarının kavrama özelliği olan ve otlanarak beslenen büyük memelilerden oluşan Tapirus cinsindeki hayvanların ortak adıdır. Güney ve Orta Amerika ile Güneydoğu Asya'nın cengel ve ormanlık bölgelerinde yaşar. Dört tapir türü de, soyu tehdit altında ya da korunmasız olarak sınıflandırılmıştır. En yakın akrabaları diğer tek toynaklılardan atlar ve gergedanlardır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına