Türkiye'nin İlk 'Sakin' Şehri...
Türkiye'nin ilk sakin şehri

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından Cittaslow (Sakin Şehir) başvurusu kabul edilen ve Türkiye'nin ilk Cittaslow'u olan İzmir'in Seferihisar ilçesinde yaşayanlar, bu kararla hem ekonomik, hem de sosyo-kültürel umutlarını artırdı.
Türkiye’nin ilk Cittaslow’u Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Türkiye’de bu konseptle buluşacak çok sayıda kent var ve ilçemiz bunların önünü açtı. Türkiye’de Sakin Şehir olmak isteyen 60 kent bulunduğunu öğrendim” dedi. Seferihisar Belediye Meclisi üyesi Özlem Ayten Ulus, merkezdeki tüm dış cephelerin boyanacağını, tabelaların küçültüleceğini, daha sakin bir trafik için düzenlemeler yapılacağını belirtti. Ulus, “Bu sayede daha çok turist bekliyoruz” dedi.
"Yavaş şehir" olabilmek için nüfusun 50 binden fazla olmaması ve 50'den fazla kriteri karşılamak gerekiyor. Sadece şehirler değil kasabalar da 'yavaş şehir' unvanını alabiliyor.
Avustralya, Güney Kore, Norveç, İspanya, Hollanda, Almanya, İngiltere, İskoçya, İsveç gibi ülkelerde 100'e yakın şehir şu anda 'yavaş şehir' sertifikasına sahip.

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına