"Dinleyin 'Ney'i Bak Ne Diyor..." [İskender Pala]


Dinle neyden
Dinle! Ayrılıklardan nasıl şikayet etmede şu ney ve nasıl anlatmada ayrılıkları dinle: 
"Erkek - kadın herkes ağlayıp inliyor feryadımdan; ağlayıp inliyor herkes beni kamışlıktan kestikleri gün başladığım feryadımdan...

Özlemimi açmaya bir kalp istemedeyim oysa ben ayrılıktan parça parça olmuş beni anlayacak bir kalp istemedeyim. Hani vuslat zamanını arar ya aslından uzak düşmüş kişi durmadan aslını arar ya hani!..
Her toplulukta ağladığım bu yüzden benim her yerde inlediğim bu yüzden. İyilerle dost olmam da kötülerle oturup kalkmam da bu yüzden. Herkes dostum oluyordu zannımca benim kendine yakın buluyordu çokları. Ne çare araştırmadı kimsecikler içimdeki sırları ve kimse anlamadı ayrılıktan şikayetimi...

Oysa Sırlarım Çığlıklarımdan Hiç de Uzak Değildir Benim!
Keskin bakan görür ve dikkatle dinleyen duyar onları. Yazık yazık ki her gözde yok o nur her kulakta yok o dikkat!.. Gizli değildir elbette ten candan; ve can tenden gizli değildir. Lakin canı görmek için izin çıkmadı kimseye...
Hava değildir neyden çıkan bu ses ateştir söyledikleri nefes nefes ateştir. Ve yok olsun her kimde yoksa bu ateş! Bir aşk ateşidir içini yakan neyin; hani bir aşk coşkusu gibi içine düşen meyin!..

Sevgiliden ayrı düşmüşü teselli eder bir ney yoldaş olur ve musiki perdeleriyle yırtar aşığın sır perdelerini sırdaş olur. Kim gördü ney gibi hem zehir hem tiryaki hem dert hem derman başı? Kim gördü ney gibi hem özlemde hem sarmaş dolaşı?
Kanla dolu yoldan bahsetmede hep ney; aşk yolunun Mecnun'un gittiği yolun öykülerini dillendirmede hep. Hani akılsızdır ya sırdaş olan akla hani zordur ya müşteri bulmak kulaktan gayrı dile; işte o haldeyiz ki zaman erimede üzüntümüzden bizim; anlar yolunu şaşırmada... Ve günler yanışlara yoldaş durmada.

Geçip gidiyorsa varsın geçsin günler; korkumuz yok ondan... Ey temiz yaratılışın biriciği hemen sen yanımızda kal yeter! Günler uzadıkça uzadı nasibi olmayan için ve suya kandı balık dışında her şey. (Bencileyin bir balık kaldı susuz)
Pişkinin halinden ne anlasın ki ham... 
Öyleyse sözü kısa kesmek gerek vesselam!..." 


Mevlana`dan 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına