2 Resim Arasındaki 7 Fark... [Vedat Özdemiroğlu]


İki büyük 'Usta'ya farklı bir bakış açısı... Bizleri -her izlediğimizde- gülümsettiğiniz için teşekkürler...

  
1-   Hulusi Kentmen, o ünlü "ak sakallı dede" imgesini beyaz perdeye "ak bıyık" versiyonuyla yansıtan, sert görünüşünün altında yufka yumuşaklığında bir kalp taşıyarak düşlerimizi zenginleştiren bir hayal tipidir. Oysa Münir Özkul, film bittikten sonra da içimizi acıtmaya devam edecek kadar gerçektir!

2-   Hulusi Kentmen, çizdiği kendinden emin portrelerle kuşaklar boyu güven vermiş, o bembeyaz, pos bıyıkları ve cillop gibi yanaklarıyla "tonton dedelik" müessesesinin öncü simgesi olmuştur. Oysa Münir Özkul, yıllar yılı hep "on günlük sakalla" görünüp, adeta sakilliğe bir övgü gibi yaşamış, iliklerimize sinen hüzünlü bakışlarıyla hepimizi derinden sarsmış ve ruhiyatımızı sonsuza dek sürecek bir "mazlum elektriğine" mahkum etmiştir. 

3-   Hulusi Kentmen, istese hemen okul yaptıracak adam olarak ufkumuzu açmıştır. Oysa Münir Özkul, eğitim dünyasında en fazla "Otoriter müdür muavini Mahmut Hoca" olabilmiştir! 

4-   Hulusi Kentmen, tüm patronların katı yürekli olmayacağını, filmlerinin son 10-12 dakikasında da olsa göstermiş bir sınıfsal fenomendir. Oysa Münir Özkul ne patronla uzlaşan, ne de mesai arkadaşlarıyla örgütlü bir direniş içine giren sergüzeştiyle, içinde hep daha iyi yaşama güdüsü taşıyan kitlelere olumsuz örnek olmuş, sadece yakın çevresiyle uyumlu, iç dünyasına dönük bir tavır içine girmiştir! 

5-   Hulusi Kentmen, asla eküri olmamış, adı hep tek anılmış bir babacandır. Oysa Münir Özkul, Adile Naşit’siz yapamaz! 

6-   Hulusi Kentmen, zengin adam rolleriyle, bilinçaltımıza "sıkıştığımızda gönül rahatlığıyla borç isteyebileceğimiz varsıl ve iyi kalpli amca" imajını yerleştirmiştir. Oysa Münir Özkul, borç almak bir yana, "yoğun gururundan dolayı borç verme teklifi dahi edilemeyecek" orjinalitede bir kıvama ulaşıp yaman sıkıntılar yaratmıştır! 

7-   Hulusi Kentmen kardan adamdır; eğlencelidir, neşe saçar ve geçicidir. Oysa Münir Özkul korkuluktur; hazin, sabit ve sahici! 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına