'Yeşilçam Sokağı Fotoğrafları'ndan... [Yılmaz Zafer][Taner Ay]Yılmaz Zafer

Sevgili Orhan Alkaya haklıydı, "en çok da unutulurken çoğulduk" derken: "Tek Yol Devrim" duvarlarında kırmızılarla lekelenen par­kalarımızı, Yeşil Kundura postallarımızı ve böğürtlen çürüğü 7.65 mm’lik tabancalarımızı rehin verdiğimizde generallere, çoğulduk. Savrulduğumuz köhnelerde unutulmaya buluşurken, çoğulduk. Her birimiz bitmiş ve kutusuna yerleştirilmiş bir yenilmişler filmi gibi kendi hikâyelerimizin tashihi bol hikâyeleriyken, çoğulduk. Tavşan kanı çayların Yeni Rakı şişelerine, Ruhi Su’nun türkülerinin Jimmy Page’in çığlığına, bacılarımızın Yılmaz Güney’inin kadınlarımızın Yıl­maz Zafer’ine tahvilinde, çoğulduk. En çok da kadınlarımızın Yılmaz Zafer’inde çoğulduk, evet. 

Yaşı yaşımıza uygundu ama, Orhan Alkaya şiirindeki "cesur narin kaba haydut kahraman rezil bölücü hain" bizlerden farklıydı Yılmaz Zafer: Köh­nelerde unutulmaya buluşanlar gibi Jean-Pierre Meiville kahramanlarının gözlerinden bakmıyordu limon küfü zamana. 

O’nun deli tay bakışlarında çalınan gençliğimiz film çeviriyordu uçuk mavi bir kuş soluğunda. Sıfat dal­galarıyla çalınan "nasıl da geçirdim kafayı" gençliğimiz, mahallenin namusuna "sağlam" dolaşma gençliğimiz, küfürü okkalı sarfetme gençliğimiz, mandali­na memeli çırpı bacaklı ilk aşklar uğruna birkaç parlağa "çizik atma" gençli­ğimiz Kadınlarımızın tutulduğu ondaki bu gençlikti, "cesur narin kaba haydut kahraman rezil bölücü hain" bizlerin tanımadığı gençlik. 

Kadınlarımızın Yılmaz Zafer posterini yakışıklı olduğu için değil, deli tay bakışlarındaki gençlik için kıskandık en çok, evet. Ama, en çok da Yılmaz Zaferi kıskanmakta çoğullaştık, kıskançlık krizlerimizde Jean-Pierre Melvil­le maskelerimizi yırtıp, "narin kaba rezil" bozkırlı deniz çocukları olduk: Sa­hi, Yılmaz Zafer’i kıskanmamızda dirilen bozkırlı deniz çocukları, çalınan gençliklerimizi uzatmalarda bulmak değil miydi bir anlamda? 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına