Filmlerden Unutulmaz Kareler... [Çalıntı Gözler-2004]Merhabalar, [Hello, Здравейте, hallo, bonjour, ¡hola, ciao, 안녕하세요, 你好, こんにちは, γειά σου]


Bloga yeni bir kategori eklemek istedim. İzlediğimiz filmlerden özel, etkileyici kısacası unutulmaz kareleri bu kategori başlığında zaman zaman ekleyeceğim. 

İlk film olarak, dönemin siyasetçilerinden kaynaklı orada yaşayan Türk'lerin başına gelen zorlukları konu alan 'Çalıntı Gözler'i seçtim. 

(not: Kim olursa olsun önce 'İnsan'. Bu yüzden kötü söz, kötü davranış sahibinindir; düşüncesiyle genelleme yapmadan bu zulmü kabul etmemiş ve içinde olmamışları tenzih ederim. Saygılarımla.)


Özet:


Yıl 1984. Ülkedeki komünist rejim Türk azınlığı asimile etmek için sert uygulamalara başlar. Ülkede yaşayan Türklerin isimleri zorla değiştirilir ve Türkçe konuşmak yasaklanır. Giderek artan baskıya dayanamayan onbinlerce Türk çareyi göç etmekte bulurlar. Tüm ailesi Türkiye'ye yerleşmeye karar veren Ayten öğretmen ise, geçmişinden ve kendini ait hissettiği topraklardan kopmak istemez ve Bulgaristan'da kalmaya karar verir. Geride sadece dedesinin kaldığı köyüne dönen genç kadın, daha öncede de bir kaç kez yollarının kesiştiği Ivan'ı kendisini beklerken bulur. Vicdan azabı, bağışlanma, aidiyet ve memleket kavramları üzerine benzersiz bir deneme olan "Çalıntı Gözler" yakın tarihimize damgasını vurmuş bir olaya tarafsız gözlerle bakan çarpıcı bir yapım.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına