Faruk Ilgaz Yaşamını Yitirdi...


Allah rahmet eylesin...
Fenerbahçe'nin efsane başkanlarından Faruk Ilgaz, hayata gözlerini yumdu. 92 yaşındaki Ilgaz, akciğer enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

Fenerbahçe tarihinin unutulmaz başkanlarından Faruk Ilgaz, tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayata gözlerini yumdu. 

Fenerbahçe Kulübü, merhum Faruk Ilgaz için bugün Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri'nde bir tören düzenleyecek. Faruk Ilgaz, Şakirin Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Sahray-ı Cedid Merdivenköy Aile Kabrisatanı'nda toprağa verilecek.

  
1922 yılında dünyaya gelen Ilgaz, 1966-1974, 1976-1980 ve 1983-1984 yılları arasında Fenerbahçe Kulübü'nde başkanlık yapmıştı. 

Sarı lacivertliler Faruk Ilgaz'ın başkanlık döneminde 4 Türkiye 1. Ligi, 2 Türkiye Kupası, 1 Balkan Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanmıştı.

Merhum'a Allah'dan rahmet, ailesi, sevenleri, Fenerbahçe Kulübü ve Türk spor camiasına başsağlığı dileriz.

 

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün efsane başkanlarından Faruk Ilgaz, 22 Ocak 1922'de İstanbul'da dünyaya geldi.
1956 yılında sarı lacivertli kulübün yönetim kuruluna giren Faruk Ilgaz 1965 yılında ikinci başkanlık görevini yaptı.
20 Mart 1966'ta yapılan genel kurulda ilk kez Fenerbahçe'ye başkan seçilen Faruk Ilgaz, görevini 1974 yılına kadar sürdürdü. 8 senelik başkanlık döneminde kulübe, bugünkü adıyla Faruk Ilgaz Tesisleri olan ve Kadıköy'de yer alan sosyal tesisleri kazandırdı. 1969 yılında açılışı yapılan tesisler, Aziz Yıldırım'ın başkanlık döneminde yeniden inşa edildi ve efsane başkanın ismi verildi. Faruk Ilgaz'ın 8 yıl süren ilk başkanlık döneminde sarı lacivertliler 1967-1968 ve 1969-1970 şampiyonluklarını yaşadı.
1974'te ayrıldığı başkanlık görevine 1976 yılında yeniden seçilen Ilgaz, bu kez 4 yıl sürecek görevinin başına geçti. Faruk Ilgaz'ın 2'inci başkanlık döneminde Fenerbahçe, 1977-1978 sezonunda şampiyonluk kupasını kaldırdı.
1980 yılında başkanlık koltuğundan ayrılan Faruk Ilgaz, 1983'e kadar kulüpte görev yapmasa da Ali Şen'in başkanlıktan ayrılmasıyla yeniden kulübün başına geçti. Ilgaz, 3'üncü döneminde sadece 3 ay görevde kaldı ve Fikret Arıcan'a koltuğu devretti.
Faruk Ilgaz, 2009 yılında 12 yıl başkanlığını yaptığı Fenerbahçe kulübünden onur ödülünü kendi adını taşıyan tesislerde aldı.
Centilmen kişiliğiyle tanınan Faruk Ilgaz, Galatasaray Dergisi’ne verdiği bir röportajda, "Ben Türk kulüplerinin de, taraftarlarının da birbirlerine düşman gözle bakmaması gerektiğini düşünüyorum. Yabancı takımlar, Türkiye’ye gelmişler ve çok zulüm yapmışlar. O yüzden Avrupa kupalarında Galatasaray maç yaptığı zaman Galatasaray'ın kazanmasını isterim" ifadelerini kullanmıştı. 

Sarı lacivertli kulübün 26'ıncı başkanı olan Faruk Ilgaz, toplam 12 yıl başkanlık görevini yürüttü. Şükrü Saracoğlu ve Aziz Yıldırım'ın ardından sarı lacivertli kulüpte en çok başkanlık yapan isim olan Faruk Ilgaz döneminde sarı lacivertliler 5 lig şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası, 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası, 3 Türkiye Spor Yazarları Derneği Kupası ve Balkan Kupası'nı kazandı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına