'Kuşkonmaz Camii'nin Hikayesi... [Şemsi Paşa Camii]


Saygıyla, beyninin tahminimce %10'unu ya da fazlasını kullanma şerefine nail olmuş Mimar Sinan'ı anarak...İstanbul Üsküdar’da yer alan bu camiye kuşlar konmuyor.

Acaba niye? Gerçek ismi Şemsi Paşa Camii. Diğer adıyla “Kuşkonmaz” Camii…
Onu diğer tarihi eserlerinden ayıran ise “çılgın” bir projesinin olması. Söylenenlere göre, camiye “Kuşkonmaz” denilmesinin sebebi var.
Fazlasıyla titiz bir kişi olan Şemsi Paşa, Sokullu Mehmet Paşa ile rekabet halindedir. Zaman zaman şakayla karışık atışırlar. II. Selim ve III. Murat döneminde sadrazamlık yapan Sokullu Mehmet Paşa’nın Azapkapı semtinde yaptırmış olduğu bir cami vardır. O camiyle ilgili sohbet anında Şemsi Paşa, Sokullu’ya ithafen der ki,

“Efendim bir cami yaptırmışsınız. Ama kuşlar caminizi kirletmiş, pisletmişler. “Sokullu da, “Efendim, Allah’ın yarattığı mahlukattır. Olur böyle şeyler der.” O gün sohbet meclisinde konu kapanır. O an kapanır ancak, gün gelir Şemsi Paşa cami yaptırmak ister. Hatırına ise o sözleri gelir.

Şemsi Paşa, “Eyvah” der. “Ne yapacağız?”
Çözüm her zamanki gibi Mimar Sinan’dadır.
Mimar Sinan’a gider der ki, “Efendim böyle bir cümle ifade ettik. Üzerinde kuşların uçmayacağı bir semt var mıdır?”

Mimar Sinan da “Efendim var öyle bir semt” der. Koca Sinan konuşturur ilmini. Kısa bir araştırmadan sonra kuzey-güney rüzgârlarının kesiştiği noktayı bulur. Dalgaların kıyıya çarpmasıyla meydana gelen titreşimleri inceler ve camiyi yapmaya karar verir.

“Üsküdar’ın kıyısında kuzey ve güneyden rüzgârların kesiştiği, dalgaların da kıyıyı dövdüğü bir noktada çıkan sesten kuşların rahatsız olacağı bir köşe var. İşte oraya caminizi inşa edebiliriz” der.

Boğaz’ın kenarında kimi zaman serin, kimi zaman ılık ama hep rüzgâr alan, kimi zaman kızgın dalgaların duvarlarını dövdüğü camii işte böyle ortaya çıkar.

Kuşkonmaz Camii hala ayakta ve Üsküdar’ın simgelerinden biri… Sizin de bir gün yolunuz düşerse “Kuşkonmaz Camii’ne uğramanızı tavsiye ederiz. 1580 yılında ibadete açılan bu cami yaklaşık 430 yıldır. İbadet hizmeti vermekte olup 430 yıldır bahçesine kuş konmamıştır.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına