'Yenikapı' Hikayesi...


bazı kaynaklarda doğru, bazılarında yanlış denilse de en azından alkol sofrasında anlatmaya bayıldığım olaylardan biridir yeni kapı'nın hikayesi.

4. murat devri. padişah tarafından, mey (şarap), afyon ve fal bakmak yasaklanmış. istanbul’da bütün meyhaneler ve keshaneler “gizli” takılmaya başlamış. 4. murat bi gece, tebdil-i kıyafet istanbul’a inmeye karar vermiş...
sandalcı müşterisinin sultan olduğunu bilmiyomuş tabii. bi ara, sandalın yanından sarkan bi ipi çekmiş. ipin ucunda bi testi! sultan, “ne var o testinin içinde?” diye sormuş. sandalcı “ne olacak, mey işte” diye gülerek müşterisine ikram etmiş. her ne kadar yasaklamış olsa da, 4. murat’ın alkolle arasının iyi olduğu bilinir. ikramı kabul etmiş ama yine de, “mey yasak. hünkarımız görse kafanı vurdurtur diye korkmuyor musun?” diye sormaktan da geri kalmamış. sandalcı da haliyle, “yahu hünkar nereden görecek bizi denizin ortasında” demiş.

aradan biraz zaman geçmiş. sandalcı bu kez de, teknenin tahtalarından birini kaldırıp aradan afyon çıkarmış ve nargilesine atarak körüklemeye başlamış.

gönlü zengin adam, hemen müşterisine de ikram etmiş. sultan yine kabul etmiş ama yasağı gene hatırlatmış. sandalcı aynı şekilde, “kim görecek ki bizi denizin ortasında” demiş. biraz daha vakit geçmiş. bizim sandalcı cebinden fal taşlarını çıkarmış. hünkara, “ver 5 akçe de falına bakayım” demiş. fal 4. murat’ın en kızdığı şeymiş, ama “hadi biraz daha sabredeyim” diye düşünüp, “bak bari” demiş.

fal taşlarını elinde çalkalayıp atan sandalcı, “efendi, sorunu sor bakalım” demiş. 4. murat, “hünkar şu anda nerededir?” diye sormuş. sandalcı taşlara bakıp “hünkar şu an denizdedir” demiş. 4. murat güya endişelenmiş havalarına girip, “sakın yakınımızda bi yerde olmasın” diye sormuş sandalcıya ve tekrar iyice bakmasını söylemiş. sandalcı taşlara tekrar bakmış ve birden, 4. murat’ın ayaklarına kapanıp, “affet beni hünkarım” diye yalvarmaya başlamış. kıyıya dönene kadar yalvarmaya devam etmiş. padişah dayanamayıp, “sana bi soru sorucam. eğer bilirsen seni affederim. bilemezsen boynunu anında vurduracam” demiş. sandalcı sevinçle, “padişahım çok yaşa” demiş ve merakla soruyu beklemeye başlamış.

4. murat, sandalcıya, “dönüşte istanbul’a hangi kapıdan giricem?” diye sormuş. tabii sandalcı hemen itiraz etmiş, “hünkarım, şimdi ben hangi kapıyı söylesem, siz başka kapıdan girersiniz. affınıza sığınarak, gireceğiniz kapıyı bi kağıda yazsam ve size versem; kapıdan geçtikten sonra okusanız olur mu?” demiş. hünkar başını “olur” anlamında sallayınca, sandalcı tahminini yazıp kağıdı vermiş.

4. murat kağıdı alır almaz, daha bakmadan, yanındakı fedaisine, “hemen boynunu vur şu kafirin” emrini vermiş. sonra da, “surlara yeni bir kapı açıla! istanbul’a oradan giricem” demiş çevresindekilere. kapı 5-10 dakikada açılıp, padişah ve erkanı şehre girmiş. 4. murat bi ara, sandalcının kağıda hangi kapıyı yazdığını merak etmiş. kendinden çok eminmiş, laf olsun diye cebindeki kağıda bakmiş. ama okuyunca hayretler içinde kalmış. sandalcı kağıda şunları yazmış: “hünkarım, yeni kapınız vatana millete hayırlı uğurlu olsun.”

o gün bugündür de işte o kapı, “yenikapı” olarak anılıyormuş.


Kaynak: 
https://eksisozluk.com/entry/45168754

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına