Görülmemiş Tekniklerle Yazılmış Dört Roman...


Romanların normal olarak addedilen yapısında zaman ve olay akışının örtüştüğü ve paralel olarak ilerlediği varsayılır. Bununla birlikte sembolik olarak kullanılan benzetmeler genellikle romanın kendisini kullanmak yerine, içerisindeki olaylardan etkilenir. Fakat bu dört kitabın farklı özellikleri yazılışları itibariyle sizi şaşırtabilir.

Sek Sek/ Julio Cortazar

Brüksel’de doğsa da Arjantin’de büyüyen ünlü yazar Julio Cortazar, çevirmen olarak çalışmak için Paris’e yerleştiği sıralarda en ünlü kitaplarını yazdı. Sek Sek adlı kitabı ise hem Paris’te geçmesiyle hem kendi hayatından izler bulundurmasıyla konu itibariyle okuyucuları çok farklı yerlere götürmeyi başarıyor. Fakat kitabı asıl farklı kılan hikayenin yazılış biçimi. Romanı bölümlere ayıran Cortazar, önce bildiğiniz şekilde okuduğunuz kitap için farklı bir okuma düzeni daha öneriyor. Cortazar, ek bölümlerle birlikte okumak isteyenler için 73 – 1 – 2 – 116 – 3 – 84 – 4 – 71 – 5 – 81 – 74 – 6 – 7- 8 gibi bir sıralama önererek okuyucuya farklı bir kurgunun kapılarını da açıyor.

Solgun Ateş/ Vladimir Nabokov

Bir romanın içerisinde şiir görmek normal karşılanabilir. Fakat tabiri caizse Nabokov, yazdığı romanda şiirin içine roman yerleştirerek çok farklı bir kitap ortaya koymuş. 1962 yılında yazılan kitap iki bölümden oluşuyor: 1000 dizelik bir şiir ve onun ek açıklamaları. 1962 yılında yazılan roman Sovyetler Birliği başta olmak üzere birçok siyasi göndermeyi de barındırıyor. Kitap ayrıca Modern Library List’in en güzel 100 roman listesinde 53’üncü sırada bulunuyor.

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu/ İtalo Calvino

Birçok farklı hikayeden oluşan kitapta, olay akışı araya giren farklı bir hikayelerle bölünüyor. Okuyucuya direkt olarak seslenerek başlanan kitap daha sonra onun gözünden de romana bakarak okuyuculara farklı perspektifler sunuyor. Romanın sonunda oluşan tablo ile kitabı okuyanlar için sürpriz bekliyor.

Kayboluş/ Georges Perec

Fransız yazar Georges Perec, “Kayboluş” adlı ünlü romanını yazmadan önce Oulipo adındaki edebiyat grubunda yer alıyordu. Bu grupta birçok farklı yazarın eserlerini okuma ve tartışma fırsatı bulan Perec, 1969 yılında yayımlanan romanı “Kayboluş” ile adeta bir mucize yaratmıştır. Fransızca’da en çok kullanılan sesli olan ”e” harfini romanı boyunca hiç kullanmadan yazan Georges Perec, en zorlu işlerden birine imza atmış oldu.
*Kapakta Georges Perec’in fotoğrafı yer almaktadır

kaynak:https://ontrava.com/gorulmemis-tekniklerle-yazilmis-dort-roman?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına