Doğanın 10 Mucize Mekanı...


1)Baykal Gölü, Rusya

Doğanın 10 Harika Mucizesi
Doğanın 10 Harika Mucizesi
Dünyanın en derin gölü olarak bilinen Baykal Gölü enfes güzelliğiyle büyülüyor. Sibirya’nın güneyinde bulunan Baykal Gölü, “Sibirya’nın mavi gözü” olarak anılır. Dünyadaki içme suyunun yaklaşık %20’si buradadır. Görüntüsüyle bile insanların dikkatini çeken Baykal Gölü, ekosistem açısından da oldukça yararlıdır.

2)Waitomo Mağaraları, Yeni Zelanda

Waitomo Mağaraları
Waitomo Mağaraları
Yeni Zelanda’da görebileceğiniz en büyüleyici mekanlardan Waitomo Mağaraları. Resimde gördüğünüz ışıklandırma yapay ışık değil, Arachnocampa luminosa adındaki mantar sineğinin doğal ışıklandırmasıdır. Her sene sırf bu doğal ışıklandırmayı görmek için dünyanın dört bir yanından turist akın eder. Bu mağarayı gezmek için tekneye biniyorsunuz ve güneş ışığından uzak ama mantar sineğinin aydınlattığı bu muhteşem doğayı geziyorsunuz.

3)Nantaizi Köyü, Çin

Nantaizi Köyü
Nantaizi Köyü
Çin’de bulunan Nantaizi köyünün fotoğrafına bakıldığında adeta boyanmış veya bir photoshop işleminden geçmiş gibi duruyor fakat aslında gerçektir. Arazide bulunan kırmızı renkli kumtaşları ve kretase yaşlı konglomeralarından dolayı böyle renkli bir kaya yapısı vardır. Sadece Çin’de görülen bu durum Dünya Mirası olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

4)Antilop Kanyonu, ABD

Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu, Arizona’da bulunmaktadır ve en çok ziyaret edilen doğa harikalarından biridir. Erozyon sonucu oluşmuştur. Dönem dönem oluşan sel sularının da bu kanyonu oluşturmasında katkısı vardır.

5)Pamukkale, Türkiye

Pamukkale
Pamukkale
Ülkemizin doğa güzelliklerinden biri olan Pamukkale travertenleri de dünyanın birçok yerinden insan çekmektedir. Travertenler, kimyasal çökme sonucu oluşmuşlardır. Denizli’de bulunan bu travertenler termal su kaynağıyla da akın akın ziyaret ediliyor.

6)Taş Dalgası, Avustralya

Taş Dalgası
Taş Dalgası
İlginç jeolojik oluşumlara imza atanlardan biri de “Taş Dalgası” veya “Dalga Kaya” adı verilen oluşumdur. Avustralya’da bulunan bu oluşumun yaklaşık 2,5 milyar yıl önce oluştuğu söyleniyor. Granitin fiziksel ve kimyasal aşınmaları sonucu bu hale gelmiştir.

7)Çikolata Tepeleri, Filipinler

Çikolata Tepeleri
Çikolata Tepeleri
Görüntüsü adeta kakaoya benzeyen bu tepeler, Filipinler’in Bohol adalarında bulunan bir oluşumdur. Yaklaşık 1270 adet koni şekilli tepe vardır. UNESCO’nun Dünya Mirası’na dahil ettiği yerlerden biridir.

8)Kristallerin Mağarası, Meksika

Kristallerin Mağarası
Kristallerin Mağarası
“Dev Kristal Mağarası” olarak da adlandırılan bu yer Meksika’nın Naica Mine bölgesinin altında kalır. İçerisinde dev kristaller bulunan bu yer, şimdiye kadar görülmüş en büyük kristalleri içerir.

9)Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan

Plitvice
Plitvice
Plitvice, birçok gölden ve gölleri bağlayan şelalerden oluşan doğa harikası bir yerdir. Hırvatistan’da Bosna-Hersek sınırına oldukça yakındır. UNESCO’nun Dünya Mirası’na dahil ettiği yerler arasındadır.

10)Preikestolen Uçurumu, Norveç

Preikestolen
Preikestolen
Norveç’in en çok turist çeken yerlerinden biri Preikestolen uçurumudur. Yükseklik 604 metreye kadar ulşaılabiliyor. Bu uçuruma ulaşmak ise çok kolay değil, biraz meşakkatli yollardan geçmek gerekiyor.
kaynak:http://www.okunur.net/doganin-10-harika-mucizesi/?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına