Dönemin İleri Gelenleri Tarafından Köy Enstitüleri Hakkında Söylenmiş 12 Anlamlı Söz... [ListeList]


1. “Ben üç şeyle övünmesini isterim Türkiye’nin. Atatürk’ün gerçekleştirdiği kendine dönüş ve bağımsızlık politikası, Hakkı Tonguç’un gerçekleştirdiği demokratik eğitim ve Nâzım Hikmet’in getirdiği insancıl, ulusal şiir.”

1
Yaşar Kemal

2. “Eğer Köy Enstitüleri yöntemleri yürütülseydi, eğer Köy Enstitüleri devam etseydi, bugün Türkiye’de okuma yazma bilmeyen vatandaş kalmayacak, kafası ışımayan köylü çocuğu mumla aranacaktı.”

3
İlhan Selçuk

3. “Köy Enstitüleri 600 yıllık Osmanlı devletinin ümmetleştirdiği ve suskunlaştırdığı bir halkın uyanışına ve kurtuluşuna öncülük etmiştir.”

Koy-Enstituleri
Prof. Server Tanilli

4. “Yaşamın amacı, ileri millet olarak yaşamaktır. Ortaçağ hayatından farksız, geri bir hayata razı olan insan kalabalığıyla çağımız uygarlığına katılamayız, diri millet haline gelemeyiz.”

6
İ. Hakkı Tonguç

5. “Köy Enstitülerinin kusurlarını bana verin, başarıları sizin olsun.”

5
Hasan Âli Yücel

6. “Dünyanın hiçbir yerinde böylesine yararlı ve anlamlı eğitim kurumları görmedim.”

5
Georges Duhambel

7. “Köy Enstitülerinde kız ve erkek öğrencilerin oluşturduğu bir müzik topluluğu, bize verdikleri batı müziği konserinde Beethoven ve Mozart’ın parçalarını hatasız çaldılar.”

6
Prof. Schwarz Kessler

8. “Bütün askeri ve siyasi hayatımdaki vazifelerin hiçbirini kaale almadan diyebilirim ki, öldüğüm zaman Türk milletine iki eser bırakmış olacağım. Biri Köy Enstitüleri, öbürü çok partili hayattır.”

2
İsmet İnönü

9. “Köy Enstitüleri deneyimi, bize şunu da öğretmiştir ki memlekette hükümetle halk arasındaki en verimli ilişki biçimi tatlı söz, eşitlik ve işbirliğidir…”

7
“…Onura, kuvvete, şiddete, yönetenle yönetilen arasındaki uzak ilişki bulundurmaya, vâsiliğe dayanan otorite türleri; bu memlekette sökmez ve iyi sonuçlar vermez.”
Ahmet Emin Yalman

10. “Köy Enstitülerini bitirenler arasında edebiyatımızın yüz akı sanatçıları çıkmıştı; Fakir Baykurtlar, Mahmut Makallar, Dursun Akçamlar, Adnan Binyazarlar, Talip Apaydınlar, Mehmet Başaranlar…”

8
“…Saymakla bitmez. Yetersiz bir sistem nasıl olur da böyle ürünler verebilir?”
Prof. Server Tanilli

11. “Köy Enstitüleri kapatılmamış olsaydı, taa 30 yıl önce Türkiye’de okur yazar olmayan kalmayacaktı. Plân program buydu…”

5
Mustafa Ekmekçi

12 “Batılıların Türk Pestalozzisi diye adlandırdığı değerli eğitimbilimcimiz İsmail Hakkı Tonguç zulmün ve haksızlığın her çeşidine uğratılmıştı. Eğitim düşmanlarının saldırılarına ulu bir çınar sessizliğiyle katlanan bu eşsiz insan Sokrates gibi çevresine aydınlık saçmakla devam ediyordu….”

1
“…Karagüç yenilecekti; yaşamın amacı milelt olarak yaşamaktı. Bilgisizliğe, geriliğe yaslanarak “cezbe halinde iktidar sürmek cinayetlerin en büyüğü idi. Zaferi mutlaka aydın güç kazanacaktı.”
Aziz Nesin

kaynak: http://listelist.com/koy-enstituleri/

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına