En Yaygın Sembollerin Ortaya Çıkış Hikayeleri...


okunur.net'ten  in ilginç ve güzel konusu...


İnsanlık birçok farklı kavramı basitçe tanımlamak için semboller üretegelmiştir. İşte günümüzde karşınıza en sıkan çıkan sembollerden bazıları:

1) Kalp Sembolü

Aşkımızı anlatmak için çizdiğimiz kalp şeklinin gerçekteki kalp organına benzemediğini hepimiz biliyoruz. Öyleyse bu sembol nereden, nasıl çıkmıştır? Bu hala kesin olarak bilinmemektedir, fakat bazı teoriler mevcut. Birinci teori, kuğu çiftlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan kalp şeklinin sevgi ve sadakatin temsilcisi olmasıdır. İkinci teori, Antik Yunan zamanında kalp sembolü kadını ve pelvisi temsil ediyordu. Afrodit için yapılan tapınaklarda da bu kalp sembolünün görülmesi bu teorinin başlangıcı olmuştur. Diğer bir teori de sarmaşık yaprağı göz önüne alınarak ileri sürülmüştür. Bu teoriye göre kalp sembolü, şarap tanrısı Dionysos’u hatırlatmaktadır.

2) Bluetooth

Günümüz teknolojisinde oldukça sağlam bir yer edinen Bluetooth sembolünün geldiği noktanın ise teknolojiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu sembolün geçmişi taa MS 10.yy’a dayanmaktadır. Danimarka kralı Harald Blåtand, tüm Danimarkalıları bir çatı altında toplamak istiyordu ve yaban mersinini çok sevdiği ve yediği için sürekli mavi dişlerle gezdiğinden lakabı “Bluetooth” olmuştu. Günümüzde de tüm cihazları bir arada toplama amacı olan Bluetooth’un hikayesi işte buradan gelmektedir.

3) Tıp Sembolü

Günümüzde kullanılan tıp sembolünde aslında bir hata vardır. ABD’li askeri doktorlar 1900’lü yıllarda tıp tanrısı Asclepius’un asasını Hermes’in asası Caduceus ile karıştırınca ortaya bu yanlışlık çıkmıştır. Yani günümüzde “tıp sembolü” olarak kullanılan bu sembolün aslında kanatlarının olmaması gerekiyordu.

4) Güç Sembolü

Kullandığımız tüm elektrikli aletlerde bulunan güç sembolünün çıkış hikayesi de oldukça ilginç: Bu sembolün bulunuşu 1940’lı yıllara dayanıyor ve 0 ile 1 rakamlarının bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor.

5) Barış Sembolü

Barış sembolü de günümüzdeki en bilindik sembollerdendir. “Nükleer Silahsızlanma” kelimesinin İngilizcesi olan “Nuclear Disarmament” kelimesinin baş harflerinden üretilmiştir. Denizcilerin kullandığı semafor alfabesi ile tasarlanmıştır.

6) Tamam Sembolü

Bu sembolün çıkış hikayesi hakkında da birden çok teori vardır. Bir teori, 7. ABD Başkanı Andrew Jackson’ın alınan kararları onaylamak için Almanca kelime olan “Ollkorrect” kullanması ve bunun kısaltılmasının da “OK” olmasıdır. Bir diğer en çok bilinen teori ise Budizm ve Hinduizm dinlerinde yapılan meditasyonu işaret etmesidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına