CIA'in 1950-1970 Yılları Arasında Yürüttüğü İnanılmaz Zihin Kontrolü Deneyleri: MK Ultra... [EkşiŞeyler]


Amerika Birleşik Devletleri'nde bir dönem çok acayip şeyler dönmüş. Onlardan biri de kesinlikle MK Ultra.

cia çalışanlarına, askerlere, bürokratlara, fahişelere, ruh hastalarına, ve sıradan vatandaşlara bilgileri dahilinde olmadan lsd verilip tepkileri incelendi. birçok insan üzerinde sandalyeye bağlanmış halde kimyasallar yutturup işkence etmek, lsd altında karanlık odalarda bekletmek gibi hayvanlıklar icra edildi. bazı durumlarda bir koldan barbitürat, diğer koldan amfetamin verildiği için ölen, ilaç altındayken algıları sapıttığı için intahar edenler / kaza geçirenler oldu.
cia sonradan daha ağır deneyleri abd vatandaşları üzerinde değil, kanada'da vatandaşları üzerinde icra etti. bunlara felç edici ilaçlar, yüksek elektrik şoku "terapileri", aylarca süren komalara sokup kulaklıkla tekrar eden kelimleri dinletmek dahil.

projeyi sydney gottlieb yönetiyordu. kanada deneylerinden ise ewan cameron sorumluydu.
1974'te new york times, cia ve savunma bakanlığınca yürütülen deneyleri yazınca yer yerinden oynadı. cia başkanı suçlamaları kabul etti ve halktan özür diledi. mağdurlara ve ailelerine binlerce dolarlık tazminatlar ödendi (çoğu için agresif bir şekilde yan çizilmeye çalışıldıysa da). projeyle ilgili gizli belgeler deklaşifiye oldu; şu an herkes görebilir. yaşasın amerika!

kaynak: wikipedia
 
insan zihninin belirli ilaçlar ve elektronik sinyaller kullanılarak kontrol edilmesini amaçlamaktadır. 
mk harfleri bu araştırmanın üst düzey bir araştırma olduğunu, ultra kelimesi de cia için çok önemli bir proje olduğunu gösterir. 
proje, önce kore savaşı sırasında alınan esirler üzerinde denense de asıl amaç gelecekte cia in belirlediği kişilerin eylemleri üzerinde denetim sağlamaktı.
çeşitli davranışsal modifikasyon teknikleriyle hafızaları değiştiğinde ne olduğunu görmek için insanlara yaşadıkları şeyleri unutturmak ve normalde yapmadıkları şeyleri yaptırmayı amaçlanıyordu. 
program çerçevesinde, durumdan habersiz kişiler üzerinde gizli deneyler yapıldı. 
bu deneyler sırasında 2 kişi öldü. bu sadist projede dünyaca ünlü psikiyatristler ve harvard da dahil 80 den fazla üniversite yer aldı.
mk ultra projesi' nde görevli biyolojik silah uzmanı frank olson, 28 kasım 1953' te kendisinden habersiz içkisine karıştırılan lsd' in etkisi altındayken manhattan' da bir otelin 13. katından atladı. 
ailesi olson' un gerçek ölüm nedenini 22 yıl sonra mk ultra ile ilgili bilgiler ilk ortaya çıkmaya başladığında öğrendi. mk ultra belgelerinin büyük bölümü richard helms' in emriyle 1972' de yok edilmiştir. 
bu nedenle insanlar üzerinde zihin kontrol deneylerinin gerçek boyutu tam olarak ortaya çıkmamıştır.
kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/ciain-1950-1970-yillari-arasinda-yuruttugu-inanilmaz-zihin-kontrolu-deneyleri-mk-ultra

Yorumlar

  1. Güç ve siyaset: bu iki 'yolu' tutanlar için insan denen varlığın sinekten farkı yok ve ne yazık insanları harcamanın kılıfı hep bir 'yüce ve masumane' sebep olur; trajikomik...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına