Sovyet Gulag: Özgürlük Azrail’in Avuçlarında...


Eğer Stalin döneminde yaşamış olsaydınız, kullandığınız yanlış bir kelime, kapıyı gizli polisin çalmasıyla sonuçlanabilir ve kendinizi mahkûmların ölene kadar çalıştırıldığı bir Sovyet Gulag’ında bulabilirdiniz.
Stalin döneminde yaklaşık 14 milyon insan Sovyet hapishanelerine atıldı. Bazıları Sovyet rejimine karşı olan siyasi tutsaklardı. Diğerleri suçlular ve hırsızlardı. Bazıları ise Sovyet yetkililer hakkında kaba sözler sarfeden sadece sıradan insanlardı.
Pek çok mahkum Sovyetlere bağlı ülkelerden gelmişti. Rahip, profesör ve önemli şahsiyetlerin aileleri, Sovyetler Birliği’nin kendi kültürlerini sistematik bir şekilde yıktığı sırada çalışma kamplarına gönderilmişlerdi.
Gulag mahkûmları nereden gelirse gelsin iyi beslenemiyordu. Mahkumların, sıçanlar ve vahşi köpekler gibi yenebilecek tüm canlıları avladıklarına dair hikayeler anlatılmaktadır.
İyi beslenememelerine rağmen ağır koşullarda çalıştırılan mahkumlar tabir yerindeyse bir deri bir kemik kalmışlardı. Sovyet Gulag sistemi, pahalı teknolojiler kullanmak yerine, milyonlarca erkeğin beden gücünden yararlanıyordu. Tutuklular çalışmaktan çökmüş vaziyetteydiler ve bir çoğu ölene kadar çalıştılar.
Bu emekçiler, Moskova-Volga Kanalı, Beyaz Deniz-Baltık Kanalı ve Kolyma Otoyolu gibi büyük projelerde çalıştı. Bugün, o karayolu “Kemik Yolu” olarak biliniyor çünkü birçok işçinin ölü bedeni bu yolda dolgu malzemesi olarak kullanıldı.
Son Sovyet gulag kapılarını kapattığında yüz milyonlarca insan bu hapishanelerde ölmüştü. Bazıları çalışarak, bazıları açlıktan öldü, bazıları ise kaçarken vurularak öldürüldü.
Stalin’in halefleri nispeten daha ılımlı bir yönetim sergiledi ancak o zamana kadar yürütülen acımasız politikaların etkisi uzun yıllar sürdü. Filozof ve yenilikçi liderler yok olmuş ve halk korkuyla yaşamayı öğrenmişti.

kaynak: http://tarihkurdu.net/20765.html?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Yorumlar

  1. Düzen bu; dünyanın her yerinde yöneten güç'tür. Asıl önemli olan ise gücün ne ile beslendiği...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

Hangi Marka Hangi Ülkenin... Meraklısına