Tüm Zamanların En İyi Haltercilerinden Naim Süleymanoğlu’nun Hayat Hikayesi... [ListeList]


Allah rahmet eylesin; ruhun şad olsun Güzel 'Koca' Adam!..


Listelist'ten  'un paylaşımı...Türkiye’ye halteri sevdiren, ülkemize Olimpiyat Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu ve Dünya Şampiyonluğu gibi sayısız madalya kazandıran Cep Herkülü Naim Skaraciğer yetmezliği nedeniyle ciddi bir yaşam savaşı veriyordu. Tüm müdahelelere rağmen kurtarılamayan Naim Süleymanoğlu saat 15 sularında hayata gözlerini yumdu.
Efsane sporcunun başarılarla dolu hayatını listeledik. Başımız sağ olsun.

23 Ocak 1967’de Bulgaristan’da dünyaya geldi ve 1977 yılında haltere başladı

naim

15 yaşında iken Brezilya’da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu

naim 2

16 yaşındayken rekora imza atarak tekrardan altın madalya sahibi oldu ve halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı

naim 3

1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam atmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56, 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı.

naim 4

1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi.

naim-suleymanoglu-1992-olympics

1986’da Sydney’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye’ye iltica etti.

aa

1988’de Avrupa Halter Şampiyonası’na Türkiye adına katıldı ve üç altın madalya kazandı. Bunun yanında 60 kg’de koparmada 150 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

bb

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 9 dünya 6 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye’ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

cc

1992 Barcelona Olimpiyatları’nda rakiplerine ezici üstünlük sağlayarak altın madalyayı yine ülkemize kazandıran Naim, aynı yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

naim 1

1993 yılında Melbourne’de düzenlenen Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazandı ve iki de dünya rekoru kırmayı başardı.

turgut-naim-suleymanoglu

1994 yılında İstanbul’da yapılan şampiyonada ilk defa Türk seyircisi ile buluştu. Süleymanoğlu bu şampiyonada sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırmayı başardı ve bu başarı sayesinde 3 altın madalya kazandı.

naim 2

1995’de Çin’de düzenlenen dünya şampiyonasında sakatlığı devam etmesine rağmen 3 altın madalya kazanmayı başardı.

naim 3

Toplam 46 kere dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu, kazandığı başarılarla Halter dünyasının efsaneleri arasına adını yazdırdı.

naim-suleymanoglu-88

kaynak: http://listelist.com/naim-suleymanoglu-kimdir/?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

1889 Şam'dan Güzel Bir Hikaye... [Kalenderi-Dehri Gezsen]

'Kadınım- Doğum(Şiir)'... Volkan Konak...

'Umudum Var'... [Jancari Campi]